Kaj je čustveno zrela oseba?
Čustveno zrela oseba se pogovarja. Poglablja se v odnos, poskuša razumeti, zakaj se v njem dogajajo določene stvari. Poglablja se v svoje vzorce in jih skupaj s partnerjem spreminja. Čustveno zrela oseba ne vpije, ne žali, ampak se pogovarja. Predvsem pa pomaga partnerju ustvariti varen prostor, v katerem lahko zaceli svoje rane iz otroštva in druge čustvene ranjenosti, ki so nastale skozi partnerske odnose. Vse torej temelji na odkritem pogovoru ter reševanju vzorcev, dram in blokad.
In točno tukaj bomo izpostavili še eno pomembno dejstvo. Če ste sami res razčistili vse, se vam bo morda dogodilo, da se boste začeli zaletavati v partnerjev zid. Kaj to pomeni? Ugotovili boste, da do neke mere lahko razčistite in ozdravite svoje vzorce sami, v naslednjem trenutku pa boste potrebovali zdravo okolje in podporo partnerja.
Odvisnosti od odnosov namreč ne boste rešili sami! Seveda potrebujete pomoč osebe, ki ima izkušnje na tem področju (terapevt, svetovalec), ker vam primanjkuje znanja, naslednja ključna oseba pri tem pa je vaš partner. Če ste se začeli zavedati svojih čustvenih ran, jih boste lahko ozdravili najprej z znanjem in zavedanjem, šele potem v resničnem okolju s partnerjem. Eno je teorija, nekaj drugega pa praksa. Dokler partner ne bo zrel in čustveno prebujen, določenih delov sebe ne boste mogli ozdraviti. Za to potrebujete sogovornika, ki vam bo nudil zdravo okolje in podporo. Za ozdravitev potrebujete tisoče analiz, pogovorov ter odgovorov na naslednja in podobna vprašanja: Kje si bil? Kdo je bil tam? Ponovno morate vzpostaviti zaupanje.
Čustveno zrel partner bo to razumel, vam vse razložil, brez problema pokazal telefon in povedal, da ni razloga za strah, rekel bo, da vas ima rad, in vas objel. Vidite, za kaj gre? Čustveno zrel partner nikoli ne bo rekel: »Pusti me pri miru, ničesar mi ni treba kazati in dokazovati,« ampak bo mirno odgovarjal na vaša vprašanja, ker bo razumel, da je zaupanje del vašega zdravljenja.
Ob partnerju morate čutiti varnost, da ga lahko vprašate kar koli, zelo pa vam bo pomagal tudi s svojim čustveno zrelim pristopom. In da se razumemo − težav nimate samo vi. Tudi partner jih ima in tudi vi boste njemu morali nuditi varen prostor za razreševanje vzorcev ter zdravljenje bolečine. Zakaj vse to vem? Ker sem šla s svojim partnerjem čez enako »terapijo«. Dogovorila sva se, da mi bo pomagal, in mi je. Kadar koli sem ga kaj vprašala, je odgovoril mirno in brez drame, vse mi je razložil in me pomiril. Tega ni storil enkrat ali dvakrat, temveč je to počel leto dni, da sem spet začela zaupati (predvsem sebi) – ko se je to zgodilo, nisem imela več vprašanj na to temo, ker se je moje življenje začelo vrteti okrog drugih stvari. To sem z vami delila, da boste razumeli, kako pomemben je pri zdravljenju čas.
Rada bi izpostavila še nekaj pomembnega. Pri moji rasti je prišlo do trenutka, ko sem opazila, da sem sama ozdravila veliko, potem pa sem se vedno znova zaletavala v partnerjev zid. Kaj je bil ta zid? Njegovi neozdravljeni vzorci! Da sva se lahko podala naprej, sva morala vsak pri sebi ozdraviti svoje vzorce. Vidite, vse se prepleta! Jaz sem pri zdravljenju pomagala njemu, on meni. Skupaj sva šla skozi proces. Če vam partner govori, da ste zmešani, da ste »bolni«, da se ne bo pogovarjal, da je z njim vse v redu, da on nima problemov itd., ne skrbite, saj se bo prej ali slej moral soočiti s samim seboj in svojimi vzorci. Ne pritiskajte na ljudi, naj to storijo spontano. V knjigi Ljubezen – Kako ustvariti pravega partnerja sem napisala, kaj sem naredila sama, ko sem bila v odnosu s takšno osebo.
Pomembno je, da ne prevzemate problemov drugih ljudi in jih ne jemljete za svoje. Obstaja meja, do katere so problemi vaši, za njo pa so samo še partnerjevi. Teh ne morete rešiti vi. Se najdeš v napisenem? Potem je trenutek, ko se moraš poglobiti. V pomoč ti bo to TUKAJ
Svoje mnenje lahko izrazite na moji Facebook strani ali pa se mi pridružite s klikom na: